Kobieta z flagą Ukrainy
2022-12-07

Testament notarialny a testament własnoręczny

Zgodnie z Kodeksem cywilnym rozrządzić majątkiem na wypadek śmierci można jedynie przez testament. Poza szczególnymi przypadkami testament można sporządzić własnoręcznie lub w formie aktu notarialnego.

Zgodnie z Kodeksem cywilnym rozrządzić majątkiem na wypadek śmierci można jedynie przez testament. Poza szczególnymi przypadkami testament można sporządzić:

  • własnoręcznie,
  • w formie aktu notarialnego.

Należy jednak mieć na uwadze, że sporządzając testament pismem ręcznym, należy spełnić określone wymogi ustawowe, jak również o tym, że w określonych sytuacjach forma pisemna nie będzie wystarczająca, aby urzeczywistnić wszelkie postanowienia testatora.

Dlatego udając się do notariusza celem przedstawienia swojej woli w zakresie dziedziczenia, mamy gwarancję, że notariusz wyjaśni, jakie postanowienia zawrzeć w testamencie, aby oddał on w całości wolę testatora, jednocześnie pozwalając uniknąć w przyszłości ewentualnych wątpliwości interpretacyjnych. Ponadto, dla niektórych postanowień przewidziano wymóg formy aktu notarialnego.

Warto mieć na uwadze, że przy okazji wizyty w kancelarii notarialnej celem sporządzenia testamentu istnieje możliwość bezpłatnej rejestracji testamentu w Notarialnym Rejestrze Testamentów, utworzonym przez Krajową Radę Notarialną. Zdecydowanie zwiększa to prawdopodobieństwo odnalezienia testamentu i poznania jego treści już po śmierci testatora, kiedy sytuacja pomiędzy spadkobiercami może być różna. Pomijając sytuacje, kiedy spadkobiercy chcieliby zataić fakt sporządzenia testamentu, mogą zwyczajnie nie wiedzieć, że testament został w ogóle sporządzony, a w przypadku jego rejestracji w Notarialnym Rejestrze Testamentów wystarczające będzie przeszukanie tego rejestru.

 Testament jest szczególną czynnością, którą zazwyczaj testator sporządza raz w życiu (co nie wyklucza zmiany lub odwołania testamentu) i która nabiera znaczenia dopiero po jego śmierci (czynność prawna mortis causa). Dlatego wielką wartością jest szczegółowe przedstawienie przez testatora swoich życzeń notariuszowi, który sporządzi testament profesjonalnie, w sposób umożliwiający precyzyjne rozporządzenie majątkiem po śmierci spadkodawcy.


Podobne artykuły

Poczekalnia

Zapraszamy na spotkanie

Dziękujemy za wysłanie wiadomości

Podaj imię i nazwisko
Podaj adres e-mail
Podaj numer telefonu
Podaj treść wiadomości

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Kancelarię Notarialną dr Wisława Boć-Mazur ul. Powstańców Śląskich nr 121 lok. 108, 53-332 Wrocław, zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysłanym zapytaniem. Zapoznałem się z Polityką prywatności strony internetowej notariusz-boc.eu oraz wyrażam zgodę na ich przetwarzanie na zasadach opisanych w Polityce prywatności dostępnej w Serwisie.